Co zwiedzić we Lwowie?

Marcelina Hojda

26 listopada 2017

Co zwiedzić we Lwowie?

Wielokulturowość to to, co wyrożnia Lwów. Zabytki ormiańskie, kościoły katolickie, bogate cerkwie czy stare żydowskie kamienice, to tylko część zabytków we Lwowie. Oprócz wschodnich korzeni, Lwów jest przepełniony polskimi detalami. Idealne do zwiedzenia podczas szybkiego weekendu czy tygodniowego pobytu. Przed Wami 15 miejsc, które musicie zobaczyć we Lwowie.

 

Prospekt Swobody i Opera lwowska

Liczący około pół kilometra deptak rozpoczyna się od niedawno odnowionego Placu Mickiewicza, gdzie znajduje się pomnik wieszcza, kończy zaś na jednym z najpiękniejszych budynków miasta – Lwowskim Narodowym Akademickim Teatrze Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. W okresie zimowym odbywa się tu Lwowski Jarmark Bożonarodzeniowy, a w okresie wiosennym Jarmark Wielkanocny. Prospekt Swobody to miejsce bardzo romantyczne nocą i równie interesujące za dnia. Otaczają go odnowione, barokowe kamienice a droga kończy się ku Operze Lwowskiej – która jest dziełem sztuki architektonicznej. Żeby zobaczyć równie okazałe wnętrze opery, należy kupić bilet w cenie 20 UAH. Jeżeli już tam będziecie, polecam kupić bilet na wybrany spektakl teatralny, ponieważ zapłacicie za niego około 25zł. Ceny spektakli są śmiesznie tanie, w porównaniu z tym, że w Polsce za np. balet ukraińskiej grupy teatralnej zapłacicie 100zł.

Adres: Miskevycha Square 10, czyli Plac Mickiewicza -> Svobody Ave, 28

Sobór świętego Jura

Wraz ze Starym Miastem, Wysokim Zamkiem i Podzamczem najduje się na liście UNESCO. Sobór świętego Jura to po położony na szczycie niewielkiego wzgórza kompleks budowli – katedra, pałac metropolitów, dzwonnica i budynki kapituły, a to wszystko otoczone murem, do którego prowadzą okazałe schody. Katedra zachwyca swoją monumentalnością i bogactwem, nie bez powodu jest więc nazywana najdoskonalszym dziełem późnego baroku. Ciekawostka: oprócz podziwiania architektury, możecie naoglądać się mnóstwo słodkich kotków, które pomieszkują we wnętrzach katedry.

Adres: Ploshchad' Svyatogo Yura, 5

Dawny kościół Zakonu Jezuitów

W czasie II Wojny Światowej zgromadzono tutaj ogromne zbiory książek dawnego Ossolineum, a ze względu na brak funduszy, zajmowały one wnętrze kościoła aż do 2011 roku. Aktualnie kościół pełni funkcję cerkwi garnizonowej. Wnętrze kościoła wygląda w tym momencie niemal dokładnie tak samo, jak w czasie II Wojny Światowej, jest to więc ostatnia świątynia we Lwowie tak dobitnie oddająca ducha dawnych czasów.

Adres: Teatralna Street, 11

Katedra Łacińska

Czyli Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, to jeden z najstarszych i najpiękniejszych kościołów Lwowa. Świątynię zbudowano na zlecenie Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, lecz jej budowa trwała ponad 100 lat, dlatego też reprezentuje dziś szereg stylów architektonicznych. Dookoła kościoła umieszczona wiele wspaniałych kaplic, wśród których najbardziej popularna i najpiękniejsza to Kaplica Boimów wyróżniająca się zdobionym sklepieniem, sprawiającym wrażenie iluzji.

Adres: Katedralna Square, 1

Cerkiew Wołoska

Zwana też Cerkwią Uspieńską, nosząca pełną nazwę Cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej we Lwowie. Budowla składa się nie tylko z cerkwi, ale dodatkowo z Kaplicy Trzech Świętych Hierarchów i Wieży Korniakta. Jest to piękna, renesansowa budowla, charakteryzująca się zielonymi - charakterystycznymi dla cerkwi - okrągłymi zadaszeniami.

Adres: Ruska Street, 5/7

Dawny klasztor Bernardynów

Dziś cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Andrzeja. Wybudowana w stylu flamandzkim i włoskim kryje w sobie piękne barokowe, bogato zdobione wnętrze. Na fasadzie świątyni znajdują się herby Polski i Litwy, a jej charakterystycznym elementem jest wieża z zegarem zwieńczona hełmem z latarnią.

Adres: Soborna Square, 3А

Dawny Klasztor Dominikanów

Obecnie greckokatolicka cerkiew Najświętszej Eucharystii jest położony w północno-wschodniej części lwowskiej starówki. Jest to jeden z najwspanialszych barokowych zabytków Lwowa. W środku można podziwiać piękne rzeźby oraz obrazy w stylu rokokowym lub neorokokowym. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest figurka Matki Bożej. Do kościoła przylega klasztor, w którym zachowało się wiele elementów gotyckich m.in. krużganki i sklepienia.

Adres: Muzeina Square, 1

Dzielnica Ormiańska, w tym Katedra ormiańska

Na Zachód od rynku znajduje się najbardziej egzotyczna uliczka Starego Miasta – Ormiańska. Tu mieszkała ogromna społeczność ormiańska, trzecia obok żydowskiej i ukraińskiej mniejszość narodowa miasta przed wojną. W dzielnicy ormiańskiej nie mogło zabraknąć zabytkowego miejsca spotkań - przejmującej i orientalnej, jak na wschodnioeuropejskie warunki – Katedry Ormiańskiej, której egzotycznie zdobione wnętrza przywołują bardziej Bliski Wschód i Kaukaz niż wschodnioeuropejską granicę. Niewielka i niepozorna z zewnątrz budowla, w środku zachwyca kolorowymi ornamentami przypominającymi malowidła z meczetów.

Adres: Virmens'ka St, 7/13

Dzielnica żydowska i ruiny synagogi „Złota róża”

W połowie lat 30-tych Żydzi stanowili ponad 30 % mieszkańców miasta. Byli mniejszością postrzeganą jako obca, mimo, że niektóre żydowskie rody miały ponad 500-letnie lwowskie tradycje. W dodatku byli mniejszością widoczną, wyraźnie inną, w przeciwieństwie na przykład do bardziej zasymilowanych kulturowo i „wizualnie” Ormian. Mimo przedwojennej dominacji w wielu inteligenckich zawodach (np. lekarze czy adwokaci) lwowscy Żydzi żyli w fizycznej (dzielnice żydowskie) i społecznej (oddzielne systemy edukacji) enklawie. Koegzystencja trwała aż do II wojny światowej, kiedy żydowski Lwów przestał istnieć. Jednym z najważniejszcych pozostałości po mniejszości żydowskiej są ruiny Złotej Róży – synagogi, która powstała pod koniec XVI wieku. Złota Róża była sercem żydowskiej dzielnicy. Nazwano ją od imienia żony fundatora, czyli Izaaka Nachmanowicza. Obok synagogi kilka lat później wybudowano jesziwę, która stała się jedną z najważniejszych szkół talmudycznych w Europie.

Adres: Ivana Fedorova St, 7

Lwowskie Nekropolie

Lwów ma kilka nekropolii o długim rodowodzie. Najważniejszą z nich jest Cmentarz Łyczakowski, jeden z najstarszych w Europie (1786), panteon narodowy, którego autonomiczną część stanowi Cmentarz Orląt Lwowskich, powstały na styl amerykańskich cmentarzy (Banakha St). Na Cmentarzu Łyczakowskim znajduje się wiele zabytkowym rzeźb i nagrobków, a także grobów wybitnych Polaków, między innymi Seweryna Goszczyńskiego, Gabrieli Zapolskiej, Marii Konopnickiej czy Stefana Banacha. Część grobów to prawdziwe dzieła sztuki, a najstarsze rzeźby liczą sobie przeszło 200 lat. Integralną częścią Cmentarza Łyczakowskiego jest Cmentarz Obrońców Lwowa zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich, ponieważ większość poległych to uczniowie lwowskich gimnazjów i szkół średnich w wieku kilkunastu lat (najmłodszy obrońca Lwowa miał 9 lat). Na cmentarzu pochowani są polegli w walkach o miasto w wojnie z Ukraińcami oraz w wojnie z bolszewikami. Za zwiedzenie obu cmentarzy zapłacicie 15 UAH (bilet ulgowy) + opłata za fotografowanie 10 UAH.

Adres: Mechnykova St, 33

Pchle targi

We Lwowie są dwa targi, które każdy turysta powinien odwiedzić. Można tam znaleźć prawdziwe skarby – od przedwojennych książek w językach wszelakich (za kilka – kilkanaście złotych), po biżuterię z kamieni szlachetnych w granicach 5-10zł, czy do 50zł za kamienie typu agat. Większy i bardziej zróżnicowany targ, zwany wernisażem, znajduje się między ulicami Nyz’kyi Zamok, Lesi Ukrainky, a Teatralną na placu Wiczewa. Nabyć można tu między innymi wszelkiego rodzaju pamiątki, ukraińskie stroje ludowe, obrazy czy biżuterię. Natomiast drugi - targ bukinistów, jest bardziej ukierunkowany na książki i starocie leży przy ulicy Pidvalna. Oprócz książek znajdziemy tu również inne starocie, takie jak płyty winylowe, monety, znaczki pocztowe czy pamiątki związane z II Wojną Światową i Związkiem Radzieckim, jak np. rosyjską kamustrę z ’56.

Adres: Pidvalna St, 13 ; plac Wiczewa

Pałac królewski, czyli Włoskie podwórko

Bardzo ciężko ją znaleźć, ponieważ mapa google pokazuje adres od drugiej strony kamienicy, a z przodu nie ma żadnej tabliczki jakoby miał być to pałac królewski. Warto pamiętać, żeby wejścia szukać na głównej ulicy rynku, ponieważ włoskie podwórko mieści się w jednej z kolorowych kamienic. Gdy już znajdziecie wejście, poczujecie się jak na prawdziwym włoskim podwórku. Renesansowe wnętrze, składające się z otaczających podwórko balkonów, renesansowe obrazy i rzeźby rodem z twórczości Michała Anioła i sama kamienica – która wygląda jak ta typowa na sycylijskich ulicach. We włoskim podwórku mieści się kawiarnia, która we włoskim stylu serwuje espresso ze słodkim deserem. Wejście na włoskie podwórko kosztuje 2 UAH, czyli około 30 groszy.

Adres: Rynok Square, 6

Pałac Potockich

Neorenesansowy pałac obecnie pełni rolę Lwowskiej Galerii Sztuki, a jego reprezentacyjna część jest lwowską rezydencją prezydenta Ukrainy. Pałac został wzniesiony w latach 1888–1890 dla Alfreda Józefa Potockiego i przez wiele lat stanowił własność rodziny Potockich. Zewnętrzną część pałacu można obejrzeć bezpłatnie. Płatne jest natomiast wejście do Galerii mieszczącej się w pałacu, które wynosi 10 UAH. Lwowska Galeria Sztuki posiada ok. 50 tys. eksponatów, powstałej na bazie przedwojennej miejskiej galerii obrazów oraz włączonych w okresie okupacji radzieckiej Lwowa innych galerii i zbiorów kościelnych i prywatnych.

Adres: Ul. Mikołaja Kopernika 15

Wieża Ratuszowa

Pierwsze z trzech miejsc, z którego porobicie piękne zdjęcia i zachwycicie się panoramą Lwowa. Z tarasu widokowego usytuowanego na wysokości 65 metrów rozciąga się widok na stare miasto, gdzie możecie zobaczyć większość opisanych wyżej przeze mnie miejsc. Aby dostać się na taras należy pokonać około 400 dość stromych schodów, wcześniej kupując bilet za 15 UAH. Zalecam nie palić wcześniej, iść wolno i nie patrzeć w dół, bo wtedy nie dostaniecie zawału – zadyszka na samej górze jest jednak gwarantowana i to nie tylko przez wspaniały widok z tarasu.

Adres: Rynok Square

Wzgórze zamkowe

Drugie z trzech miejsc, z których widać panoramę Lwowa. Wzgórze zamkowe daje jednak większe pole widzenia, ponieważ nie widzimy tylko starego miasta jak z wieży ratuszowej, a cały Lwów. Wzgórze Zamkowe nazywane też Kopcem Unii Lubelskiej charakteryzuje się ruinami starego zamku gotyckiego, wybudowanego dla Kazimierza Wielkiego. Zamek został zdobyty i zniszczony przez wojska szwedzkie w 1704 roku, aby 16 lat później zostać całkowicie rozebranym. W 1869 roku obok miejsca, gdzie stał zamek usypano Kopiec Unii Lubelskiej. Kopiec znajduje się w parku zamkowym, więc najlepszą porą (i w taką właśnie się tam wybraliśmy) jest zachód słońca. W promieniach słońca możecie przespacerować się po parku i dotrzeć do kopca, by stamtąd spoglądać na ciemniejące miasto…

Adres: ul: Vysokyi Zamok Street, 7

…a gdy słońce już zajdzie, czas wrócić na rynek i odwiedzić to co najlepsze we Lwowie – bary, kawiarnie i restauracje.

Poprzednia część

 

 

TAGI:

Ukraina Lwów poradnik wakacje tanio dokumenty lwow wycieczka wyjazd premiera dramat fiction science pudelkiem magicznym z czlowiek gogh van vincent film twoj runner blade marvel thor nowosci kino obejrzec co pazdziernik filmowa komedia 2049 samochodem 2017 limity kurs hrywna uah kroscienko kantor korczowa kupic przejscie ceny granica medyka dojazd zabytki zwiedzic zobaczyc miejsca top15 koscioly cerkiew ormianskie zydowskie knajpy jedzenie obiad najlepsze sniadanie baczewski kumpel prawda virmenka bary restauracje kolacja najlepszy christie agata pixar jakubik gierszal polskie oscary filmy orient w morderstwo coco noc cicha listopad expressie ogrodnik narodzenia bożego święta stragany kolędy choinka czeskie korony wino trdelnik wesołych stolica polskibus 2018 czechy bożonarodzeniowy swiąteczny jarmark praga grzane świąt nocleg spac gdzie piwa napic sie gdzie zjesc parki józefów dzielnica żydowska pawie kafka joseph lennon john hradczany strana mala alternatywne nietypowe atrakcje zlota uliczka biografia polska noce tamte dni tamte mroku czas paniki atak name your by me call exterminator wszystko na gotowi filmowe premiery styczen winston churchill restauracja knajpa gastronomia pulled pork grolsh lunch wieprzowina szarpana burgery prosecco piwo bar pilsner Streep Meryl Bird Lady widmo Nic Czwarta Frances wody Kształt billboardy Trzy 3 władza McDormand pezzo pizza sosnowiec włoska pizzeria śląsk serial netflix dokument marzec obejrzeć slow cinema star wars gwiezdne wojny street food kuchnia amerykanska europa USA horror musical animacja wojenny historyczny romans polski brytyjski dania mięsne Juliusz Kamerdyner Kler Smarzowski Czarne Bractwo grecka katowice seriale polityczny HBO gangsterski narodziny gwiazdy queen bohemian rhapsody creed2 creed super bohaterowie SONY 2019 disney MCU superbohaterowie superhero DC