Wycieczka do Lwowa – najpiękniejszy i najtańszy wyjazd Twojego życia

Marcelina Hojda

17 listopada 2017

Wycieczka do Lwowa – najpiękniejszy i najtańszy wyjazd Twojego życia

Lwów to jedno z największych miast na Ukrainie i największe w jej zachodniej części. Pomijając wielkość fizyczną, jest jednym z największych ośrodków kulturowych we Wschodniej Europie i do tego jednym z tańszych, o ile nie najtańszych. Miasto kawy, ulicznych muzyków i najlepszych knajp na świecie. Jak przygotować się do wyjazdu na Ukrainę i co zwiedzić we Lwowie? 

Jak przygotować się do wyjazdu na Ukrainę? 

Najważniejszą kwestią wyjazdu na Ukrainę jest posiadanie paszportu. Ukraina nie jest w UE ani w strefie Schengen i nie zapowiada się żeby w najbliższym czasie była, więc zarówno paszport jak i stanie na przejściu granicznym jest nieuniknione. Jeżeli jedziecie na Ukrainę samochodem, musicie pamiętać o wyrobieniu „zielonej karty”, która upoważnia kierowcę (i co ważniejsze właściciela bądź współwłaściela samochodu, którym się poruszacie!) do poruszania się na terenie kraju. Wyrobienie zielonej karty jest bezpłatne, bądź to koszt 30 zł (w zależności od tego, w jakiej ubezpieczalni jesteście zarejestrowani), paszportu – 70 zł (ze studencką ulgą 50 %).  

Jak dojechać do Lwowa? 

Lwów leży około 80 km od granicy z Polską, więc jeśli jedziecie z południa czy wschodu kraju, przebędziecie dosyć krótką podróż. Jadąc z Sosnowca samochodem przejechaliśmy 400 km do Lwowa, co zajęło nam 9 godzin, a w praktyce 10, bo na Ukrainie przestawiamy zegarki o godzinę do przodu. Bilans jest tragiczny, ale warto wziąć pod uwagę fakt, że staliśmy w ogromnym korku, objeżdżając zamkniętą drogę na A4, a przejście przez granicę w Korczowej zajęło nam 3 godziny. W drodze powrotnej przejście przez granicę w Medyce zajęło nam 3,5 godziny, ale nie warto tego brać za średnią, ponieważ na granicy możecie stać równie dobrze godzinę jak i 7 godzin. Jeżeli kusi Was zawsze wolne od korków przejście w bieszczadzkim Krościenku to odradzam, chyba że jeździcie czołgiem, ponieważ droga do tej granicy po ukraińskiej stronie przypomina szwajcarski ser. Jakie są więc plusy jazdy samochodem? Pomijając takie oczywistości jak przejechanie z punktu A do punktu B jednym środkiem komunikacji, to przede wszystkim jest to fakt, że możecie zatankować samochód do pełna za grosze. Za litr oleju napędowego we Lwowie zapłacicie 23,49 UAH (3.17 zł), litr gazu LPG kosztuje 11,59 UAH (1.57 zł), a 95-oktanowa benzyna kosztuje 26,49 UAH (3.58 zł). Są to średnie ceny paliw, możecie znaleźć zarówno tańsze i droższe stacje. Warto zapamiętać, żeby nie tankować i nie wymieniać pieniędzy na stacjach bezpośrednio przy granicy jak i w mieście, w którym przejście graniczne się znajduje.  

To gdzie wymienić pieniądze? 

Zacznijmy od waluty obowiązującej na Ukrainie. Płacimy tam hryvnami (UAH), których kurs wynosi 0,13 złotego. Ku mojemu zaskoczeniu najlepiej wymienić pieniądze w samym centrum Lwowa, gdzie kantory znajdują się na co drugiej ulicy. Będąc tam w lipcu, za 1 zł dostawaliście 7 hryvien. Ja średnio wierzyłam w to, że w centrum miasta dostane najlepszy kurs waluty i wymieniłam pieniądze w jakimś przydrożnym miasteczku w połowie drogi, gdzie po kursie wychodziło 1 zł – 6,90 hryvny. Ile w takim razie wziąć ze sobą pieniędzy i ...

Jakie są ceny we Lwowie? 

Na weekendowy wypad z przywiezionymi łupami, noclegiem i życiem jak król wzięłam 300 zł. Za apartament zapłacicie około 30 zł za noc od osoby, chociaż możecie znaleźć równie dobrze coś dużo tańszego jak i dużo droższego. Ja szukałam noclegu na booking.com i z ręką na sercu mogę wam polecić Apartment Fedkovycha.  Jeżeli chodzi o ceny sklepowe to za paczkę papierosów Marlboro czy litrową butelkę piwa (które serdecznie polecam!) zapłacicie około 3 zł, za butelkę wina (które polecam jeszcze bardziej) zapłacicie 8-10 zł. Jeżeli chodzi o alkohol, mówię wyłącznie o markach ukraińskich, ponieważ alkohol, jak i większość towaru importowanego jest tam dużo droższy niż w Polsce. Ceny atrakcji oscylują w groszach, a ceny w knajpach od 10 zł za śniadanie z kawą do 20-30 zł za solidny obiad ze złocistym trunkiem do popicia. Więcej o tym co kupić we Lwowie i przede wszystkim co zwiedzić, gdzie zjeść i za ile przedstawię dokładniej w następnym poście. 

 

 

 

TAGI:

Ukraina Lwów poradnik wakacje tanio dokumenty lwow wycieczka wyjazd premiera dramat fiction science pudelkiem magicznym z czlowiek gogh van vincent film twoj runner blade marvel thor nowosci kino obejrzec co pazdziernik filmowa komedia 2049 samochodem 2017 limity kurs hrywna uah kroscienko kantor korczowa kupic przejscie ceny granica medyka dojazd zabytki zwiedzic zobaczyc miejsca top15 koscioly cerkiew ormianskie zydowskie knajpy jedzenie obiad najlepsze sniadanie baczewski kumpel prawda virmenka bary restauracje kolacja najlepszy christie agata pixar jakubik gierszal polskie oscary filmy orient w morderstwo coco noc cicha listopad expressie ogrodnik narodzenia bożego święta stragany kolędy choinka czeskie korony wino trdelnik wesołych stolica polskibus 2018 czechy bożonarodzeniowy swiąteczny jarmark praga grzane świąt nocleg spac gdzie piwa napic sie gdzie zjesc parki józefów dzielnica żydowska pawie kafka joseph lennon john hradczany strana mala alternatywne nietypowe atrakcje zlota uliczka biografia polska noce tamte dni tamte mroku czas paniki atak name your by me call exterminator wszystko na gotowi filmowe premiery styczen winston churchill restauracja knajpa gastronomia pulled pork grolsh lunch wieprzowina szarpana burgery prosecco piwo bar pilsner Streep Meryl Bird Lady widmo Nic Czwarta Frances wody Kształt billboardy Trzy 3 władza McDormand pezzo pizza sosnowiec włoska pizzeria śląsk serial netflix dokument marzec obejrzeć slow cinema star wars gwiezdne wojny street food kuchnia amerykanska europa USA horror musical animacja wojenny historyczny romans polski brytyjski dania mięsne Juliusz Kamerdyner Kler Smarzowski Czarne Bractwo grecka katowice seriale polityczny HBO gangsterski narodziny gwiazdy queen bohemian rhapsody creed2 creed super bohaterowie SONY 2019 disney MCU superbohaterowie DC