Oscary 2019: Green Book. Czy powtórzy sukces Nietykalnych?

Marcelina Hojda

11 lutego 2019

Oscary 2019: Green Book. Czy powtórzy sukces Nietykalnych?

Tytułowa książka to poradnik dla, jak mówi główny bohater „Afroamerykanów, którzy z jakiegoś powodu muszą podróżować”. Green Book” to kolejny (zaraz obok nominowanego w 6 kategoriach „BlacKKKlansMan”) film poruszający – jakże modny w ostatnich latach – temat dyskryminacji czarnoskórych. Czy „Green Book” to tylko kolejna pozycja na Oscarowej liście „ważnych tematów” do odhaczenia? Zdecydowanie nie!

 

Green Book” to opowieść o dwóch mężczyznach wywodzących się z odległych, obcych klasowo światów. Tony „Lip” Vallelonga to drobny cwaniaczek mieszkający na Bronxie, na co dzień liczący każdy grosz. Pracujący na bramkach w kultowym, nowojorskim klubie „Copacabana” - jak sam mówi Donowi Schirleyowi - zajmował się tam Public Relations. I ma rację, bo oprócz używania pięści jego mocną stroną była „wara”, dzięki której był zdolny nakłonić wszystkich do wszystkiego. Wspomniany już Don to wybitny pianista jazzowy, człowiek obyty, wykształcony, posługujący się kilkoma językami i przede wszystkim – czarnoskóry.

Kolor skóry jest tak istotny, ponieważ akcja filmu rozgrywa się w latach 60. XX wieku w USA. Czasach Martina Luthera Kinga, organizacji walczących o równouprawnienie i oczywiście legalnej segregacji rasowej na południu. I tam rozgrywa się większość akcji filmu, w której bohaterowie przemierzając południowe stany USA odgrywają swoisty manifest za pomocą przepięknych, jazzowych dźwięków.

Wszyscy mamy podobne potrzeby. I potrzebujemy szacunku za to, kim jesteśmy. Nieważne, skąd pochodzimy, jak wyglądamy, jakie szkoły kończyliśmy.” - Viggo Mortensen

Green Book” to jednak przede wszystkim niesamowicie mocno oddziałująca na człowieka opowieść o przyjaźni, o drzemiących w nas uprzedzeniach, o samotności, o silnej potrzebie akceptacji i przynależności. To proste kino drogi opowiadające o trudnych sprawach z niesamowitą lekkością, bez nadęcia i tanich sztuczek. Sprawia to, że „Green Book” wybija się ze standardowej stawki Oscarowych filmów, które stawiają przede wszystkim na wysoką wartością artystyczną.

Green Book” to idealny przykład „feel good movie”. Ciepła, wzruszająca i przede wszystkim zmuszająca do refleksji historia, mająca wiele do zaoferowania nie krytykom – a zwykłym widzom.

To co wyróżnia „Green Book” to przede wszystkim aktorstwo. Wszystkie postaci – łącznie z drugim i trzecim planem – są idealną ramą dla dwójki głównych bohaterów, których gra maluje wspaniały obraz. Zmierzający po drugiego Oscara Ali łączy na ekranie arystokratyczny majestat z emocjonalną kruchością. "Zbyt czarny dla białych, a dla czarnych za biały” Shirley po mistrzowsku sygnalizuje ciche dramaty i paradoksy bohatera. Jednak niekwestionowaną gwiazdą jest Mortensen, występujący na przekór dotychczasowemu emploi. Tony Lip Vallelonga w jego wykonaniu to prawdziwy szok. Otyłego, rubasznego, mówiącego z pełnymi ustami, uwzględniając swój włosko-amerykański akcent aktora ledwo można poznać.

Vigo Mortensen to aktor wybitny, co udowadniał już nie raz. Nie dał się zaszufladkować po tak kluczowej dla jego kariery roli Aragona i grywał coraz to różne role, na czele z moją ulubioną w Captain Fanstastic. Jego postaci zawsze były ambitne, charyzmatyczne, intrygujące, a jednak to w roli Tonego Vallelongi – niezbyt obytego, niekulturalnego, wręcz prostackiego cwaniaczka z Bronxu – Mortensen pokazał cały wachlarz swoich umiejętności aktorskich.

Z komediodramatu Petera Farrelly'ego wychodzi się z uśmiechem od ucha do ucha, z ciepłem w sercu i myślami w głowie. Chyba żaden film od czasów „Nietykalnych” nie połączył tak widzów. I chociaż skojarzenia z francuską produkcją nasuwają się niemal automatycznie, nie należy wytykać podobieństwa między nimi, a cieszyć się, że powstają tak dobre produkcje. Bo w 2019, 2020, a nawet 2030 roku na pytanie „Znasz jakiś dobry film?” wszyscy równo będą odpowiadać – Green Book.

Ocena: 8/10

TAGI:

Ukraina Lwów poradnik wakacje tanio dokumenty lwow wycieczka wyjazd premiera dramat fiction science pudelkiem magicznym z czlowiek gogh van vincent film twoj runner blade marvel thor nowosci kino obejrzec co pazdziernik filmowa komedia 2049 samochodem 2017 limity kurs hrywna uah kroscienko kantor korczowa kupic przejscie ceny granica medyka dojazd zabytki zwiedzic zobaczyc miejsca top15 koscioly cerkiew ormianskie zydowskie knajpy jedzenie obiad najlepsze sniadanie baczewski kumpel prawda virmenka bary restauracje kolacja najlepszy christie agata pixar jakubik gierszal polskie oscary filmy orient w morderstwo coco noc cicha listopad expressie ogrodnik narodzenia bożego święta stragany kolędy choinka czeskie korony wino trdelnik wesołych stolica polskibus 2018 czechy bożonarodzeniowy swiąteczny jarmark praga grzane świąt nocleg spac gdzie piwa napic sie gdzie zjesc parki józefów dzielnica żydowska pawie kafka joseph lennon john hradczany strana mala alternatywne nietypowe atrakcje zlota uliczka biografia polska noce tamte dni tamte mroku czas paniki atak name your by me call exterminator wszystko na gotowi filmowe premiery styczen winston churchill restauracja knajpa gastronomia pulled pork grolsh lunch wieprzowina szarpana burgery prosecco piwo bar pilsner Streep Meryl Bird Lady widmo Nic Czwarta Frances wody Kształt billboardy Trzy 3 władza McDormand pezzo pizza sosnowiec włoska pizzeria śląsk serial netflix dokument marzec obejrzeć slow cinema star wars gwiezdne wojny street food kuchnia amerykanska europa USA horror musical animacja wojenny historyczny romans dania mięsne Juliusz Kamerdyner Kler Smarzowski Czarne Bractwo grecka katowice seriale polityczny HBO gangsterski narodziny gwiazdy queen rhapsody creed2 creed super SONY 2019